Polacy – prekursorzi zimowej wspinaczki wysokogórskiej

Czy wiesz że Polacy byli prekursorami zimowej ❄️wspinaczki wysokogórskiej?Już w latach 80., dzięki sukcesom w tej dziedzinie, zyskali miano Lodowych Wojowników. 10 z 13 pierwszych zimowych wejść na ośmiotysięczniki należy do Polaków!

Kiedy polski alpinizm przeżywał swój rozkwit, większość ośmiotysięczników była już zdobyta. Polacy rzucili więc wyzwanie wspinaczom z całego świata w ekstremalnym zdobywaniu gór wysokich zimą. Pionierem dyscypliny i twórcą pojęcia „himalaizm zimowy” był Andrzej Zawada, który z Tadeuszem Piotrowskim w lutym 1973 r. zdobył Noszak (7492 m n.p.m.). Było to pierwsze zimowe wejście człowieka na siedmiotysięcznik.

Po tym sukcesie Polacy wyruszyli na zimowy podbój Himalajów. Pierwszym zdobytym himalajskim ośmiotysięcznikiem był od razu najwyższy – Mount Everest. Dokonali tego Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy w 1980 r.

W latach 80. wszystkie pierwsze wejścia zimowe na ośmiotysięczniki należały do Polaków:
🔸 1984 – Manaslu (Maciej Berbeka, Ryszard Gajewski – pierwsze zimowe wejście bez wspomagania tlenem),
🔸 1985 – Dhaulagiri (Andrzej Czok, Jerzy Kukuczka) i Czo Oju (Maciej Berbeka, Maciej Pawlikowski – jedyne w historii zimowe wejście na ośmiotysięcznik dokonane nową drogą),
🔸 1986 – Kanczendzonga (Krzysztof Wielicki, Jerzy Kukuczka),
🔸 1987 – Annapurna (Artur Hajzer, Jerzy Kukuczka),
🔸 1988 – Lhotse (Krzysztof Wielicki).

Zimowe wejścia na Himalaje podjęto na nowo w 2005 r.

Mówiąc o sukcesach Polaków w dziedzinie wspinaczki, nie sposób pominąć Wandy Rutkiewicz, która jako pierwsza kobieta na świecie zdobyła K2, a jako trzecia – stanęła na najwyższym szczycie Ziemi – Mount Everest.

Wg. Instytut Polski w Kijowie